Blat w kuchni
Kuchnia to jedno z tych miejsc, które urządzamy z myślą o jego wieloletnim użytkowaniu. Szczególną rolę odgrywa w niej blat – z jednej strony powinien stanowić element dekoracyjny, z drugiej – być funkcjonalny i wytrzymały. To w końcu na nim przygotowujemy posiłki, nierzadko używając ostrych narzędzi, rozpakowujemy zakupy czy stawiamy gorące naczynia. Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze i montażu blatu kuchennego – na jakie materiały postawić, na jakiej wysokości go umieścić i jak prawidłowo oświetlić.
Blat powinien stanowić element dekoracyjny oraz być funkcjonalny i wytrzymały
Na co warto zwrócić uwagę wybierając blat kuchenny?
Kluczową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając blat, jest ustalenie jego wymiarów. Uznaje się, że minimalna szerokość to 60 cm, ale, jeśli to tylko możliwe, zaleca się, by miał on 80 cm, a nawet i metr. Im szerszy blat w kuchni, tym większa swoboda korzystania z niego – zwłaszcza jeśli mamy zamiar trzymać na nim większe kuchenne przedmioty, takie jak robot kuchenny czy ekspres do kawy. Warto także zwrócić uwagę na wysokość, na jakiej zostanie zamontowany – zazwyczaj zaleca się, by było to ok. 85 cm, jednak powinno się ten fakt traktować indywidualnie i dopasować wysokość do wzrostu domowników. Uwaga! Należy przy tym pamiętać o grubości blatu, który na pewno, w zależności od wybranego materiału, doda kilka cm do ustalonej wysokości. Jak natomiast rozmieścić zlewozmywak i płytę elektryczną/gazową? Rozłożenie sprzętów AGD powinno być uzależnione od potrzeb użytkowników. Ze względu na wygodę i funkcjonalność dobrym sposobem będzie zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi sprzętami. W przypadku małej kuchni optymalną odległością między zlewozmywakiem a płytą grzewczą będzie 120 cm.
Rozłożenie sprzętów AGD powinno być uzależnione od potrzeb użytkowników
Drewno, granit, konglomerat a może laminat?
Jedną z największych zagwozdek przy aranżacji przestrzeni kuchennej jest wybór materiału, z którego będzie wykonany blat. Aktualnie wybór jest ogromny – począwszy od drewna, przez naturalny kamień (granit), laminat, po konglomerat (imitacja kamienia). Przyjrzyjmy się każdemu z nich. Drewniany blat kuchenny niezaprzeczalnie dodaje wnętrzu przytulności – kojarzy się z naturalnością, która przecież zawsze jest w modzie. Wystarczy dobrać odpowiedni kolor drewna do frontów, a cała kuchnia będzie tworzyła idealną całość. Patrząc jednak pod względem funkcjonalności, drewno nie jest najłatwiejszym materiałem pod względem pielęgnacji. Większość blatów po czasie wymaga renowacji, a także częstej impregnacji. Ponadto drewno nie lubi wilgoci, a więc każdą plamę najlepiej na bieżąco wycierać, żeby ochronić blat przed napuchnięciem i ewentualnymi zaciekami. Jednym z najtańszych i najpopularniejszych rozwiązań jest blat kuchenny laminowany –wykonany z płyty wiórowej. Jego główną zaletą jest występowanie w wielu atrakcyjnych dekorach i kolorach– potrafi imitować marmur, drewno, można też tworzyć na nim wyszukane wzory geometryczne. To także materiał odporny na wysokie temperatury i wilgoć, który sprawdzi się w kuchni Trzeba jednak przyznać jedno – nie jest to materiał, który posłuży nam przez lata. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami częstych remontów, wymiana takiego blatu jest szybka, łatwa i stosunkowo tania. Przy aranżacji kuchni warto wziąć pod uwagę również blat kuchenny z granitu, czyli naturalnego kamienia. To właśnie za jego sprawą przestrzeń może stać się bardziej elegancka i efektowna. Dla osób lubiących gotowanie wybór granitowego blatu będzie strzałem w 10 – materiał jest twardy, odporny na mechaniczne uszkodzenia, zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę. Jest również łatwy w utrzymaniu i nie blaknie pod wpływem promieni UV. Dodatkowym atutem jest szeroka gama kolorystyczna – znajdziemy odcienie szarości, a także popularne ostatnio czernie. Przed zakupem blatu z granitu powinno się dokładnie poznać jego właściwości, bo niektóre z nich wymagają wcześniejszej impregnacji. Może więc lepiej zdecydować się na blat kuchenny z konglomeratu (imitacji kamienia)? Ten zmielony kamień połączony z żywicą tworzy bardzo trwały materiał. Dzięki temu plasuje się, obok granitu, w czołówce najtrwalszych materiałów na blaty do kuchni. Jego główną zaletą jest mnogość opcji kolorystycznych. W procesie jego powstawania istnieje możliwość uwzględnienia barwy, którą wybiera klient, a nawet dodatków, np. brokatu. Jest też lżejszy od blatu kamiennego. Minusem może być fakt, że konglomerat przyjmuje temperaturę otoczenia i tym różni się od granitu, który zawsze pozostaje zimny w dotyku.
Twardy, odporny na mechaniczne uszkodzenia, zarysowania, wilgoć i wysoką temperaturę
Połowa sukcesu – odpowiednie oświetlenie blatu
Odpowiednio rozmieszczone światło jest niezwykle ważne w każdym pomieszczeniu. W łazience tworzy wyjątkowy nastrój, w sypialni pomaga przy wieczornym czytaniu książek, a w korytarzu bardzo często zastępuje światło wpadające przez okna. A co jeśli chodzi o oświetlenie blatu kuchennego? Tutaj także trzeba zwrócić uwagę na odpowiedni dobór instalacji oświetleniowej, która będzie mieć kluczowy wpływ na nasz komfort podczas przygotowywania posiłków. Wyróżnia się dwa rodzaje oświetlenia: zamocowane pod i nad szafkami. W przypadku światła mocowanego pod szafkami najczęściej stanowią je albo żarówki montowane w specjalnie wyciętych otworach, albo długie liniowe świetlówki. Przy wyborze oświetlenia podszafkowego z żarówkami zaleca się rozmieszczenie punktów co ok. 40 – 60 cm. Szerszy zasięg zapewnią źródła światła umieszczone nad szafkami. Najlepiej montować je co 60 – 70 cm. Przy wyborze powinno się zwrócić szczególną uwagę na punkty, które chcemy oświetlić. Światło zamontowane nad szafkami może nie być tak precyzyjne jak wersja podszafkowa ze względu na większe rozproszenie światła. Pod względem ceny najbardziej opłacalne są stosunkowo tanie, najnowsze rodzaje halogenów. Decydując się na tańsze zamienniki musimy liczyć się z tym, że będą one zużywały więcej energii. Jeśli zaś zależy nam na trwałości źródła światła, wybierzmy diody LED.
Przy wyborze oświetlenia podszafkowego z żarówkami zaleca się rozmieszczenie punktów co 40 - 60 cm
O czym należy pamiętać:
1Dobierz wysokość blatu do swojego wzrostu – zwiększy to komfort użytkowania
2Zwróć uwagę na odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego
2Wybierz blat kuchenny, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom