Funkcjonalna kuchnia
czyli gotowanie bez przeszkód
Kuchnia to jedno z intensywniej użytkowanych pomieszczeń. To tutaj spędzamy mnóstwo czasu przygotowując rodzinne posiłki, w pośpiechu jedząc śniadania czy zmywając naczynia. Warto zatem zadbać o jej funkcjonalność, aby wykonywanie codziennych czynności było łatwiejsze i przyjemniejsze.
Kuchnia to jedno z intensywniej użytkowanych pomieszczeń
Zasada trójkąta
Najbardziej istotne podczas aranżacji kuchni jest odpowiednie rozmieszczenie najważniejszych elementów jej wyposażenia: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Sprzęty te powinny być ustawione blisko siebie, tak, by przestrzeń między nimi stanowiła tzw. trójkąt roboczy, w którym będziemy mogli łatwo przygotowywać posiłki. Najbardziej optymalna odległość wynosi od półtora do dwóch i pół metra między głównymi elementami wyposażenia.
Zasada ”trójkąta roboczego” pozwala nam także wyróżnić poszczególne strefy kuchni: przygotowywania, zmywania, przechowywania, gotowania i pieczenia. Należy pamiętać, aby drobne elementy, takie jak np. naczynia, umieszczać w przeznaczonej do tego strefie. Zachowując zasadę trójkąta unikniemy wykonywania niepotrzebnych ruchów, a tym samym zaoszczędzimy na czasie.
W kuchni spędzamy mnóstwo czasu przygotowując posiłki, w pośpiechu jedząc śniadania czy zmywając naczynia
Kuchnia dostosowana do potrzeb
Jeśli nie jesteśmy amatorami przygotowywania skomplikowanych potraw, nie potrzebujemy kuchni wyposażonej w sprzęty rodem z programu kulinarnego. Zbyt duża ilość drobnych elementów spowoduje, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie zagraconego i nieschludnego. Dwudrzwiowe, bardzo pojemne lodówki sprawdzą się tylko w przypadku wieloosobowych rodzin, dlatego wielkość sprzętów warto dostosować do ilości mieszkańców. Znaczenie ma również kolor blatów kuchennych Osoby, które nie przykuwają dużej uwagi do nienagannego porządku, powinny wybierać blaty fornirowane lub laminowane, w jasnej kolorystyce, które znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.
Należy także zwrócić uwagę na sposób pokrycia ściany znajdującej się za kuchenką i zlewem. Najlepiej sprawdzą się materiały, które wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, jak chociażby popularna płytka ceramiczna. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Poza jedną lampą centralnie umieszczoną na suficie, można nad blatem do przygotowywania posiłków zamontować dodatkowe halogeny, które doświetlą tę przestrzeń.
Należy także zwrócić uwagę na sposób pokrycia ściany znajdującej się za kuchenką i zlewem
Podłoga w kuchni
Elementem, o którym nie możemy zapomnieć podczas urządzania ergonomicznej kuchni jest podłoga. Idealnym rozwiązaniem są winylowe panele podłogowe, na przykład z kolekcji WINEO 600, które cechuje podwyższona odporność na wilgoć, a wilgoci jak wiadomo w kuchni zawsze jest "pod dostatkiem.
Panele winylowe łatwo utrzymać w czystości, a ich nowoczesne wzornictwo sprawi, że pomieszczenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale też wyjątkowo estetyczne.
O czym warto pamiętać:
1Strefę przygotowywania posiłków najlepiej umieścić między zlewem a kuchenką
2Zadbaj o to, aby naczynia i sztućce znajdowały się w jednym miejscu
3Dostosuj kuchnię do własnych potrzeb i ilości domowników