Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

Obraz1

Wentylacja w kuchni

o czym warto pamiętać

 

Kuchnia to miejsce, w którym unoszą się zapachy przygotowywanych potraw, ale również te nieco mniej przyjemne, powstające na skutek zanieczyszczeń oraz wilgoci. Odpowiednia wentylacja skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów, osadzaniu tłuszczu na meblach, a także powstawaniu pleśni i grzybów. Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, aby skutecznie pozbyć się wilgoci i niechcianych zapachów z kuchni?
Mechaniczna czy naturalna?

 


 

Odpowiednia wentylacja skutecznie zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów 

 

 

Rodzaje systemów wentylacji

Obowiązujące przepisy budowlane szczegółowo określają minimalną ilość powietrza jaka powinna być usuwana z kuchni w zależności od jej wyposażenia i ilości domowników. Zgodnie z nimi przez kanały wywiewne należy usuwać:

w kuchni, w której znajduje się kuchenka gazowa lub węglowa, z oknem zewnętrznym minimum 70 m3/h, w kuchni, w której znajduje się kuchenka elektryczna, z oknem zewnętrznym w mieszkaniu dla 3 osób – 30 m3/h, a w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób – 50 m3/h. Kierując się tymi parametrami, powinniśmy zatem zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego sposobu wentylacji kuchni. Wymiana powietrza może zachodzić naturalnie, bądź mechanicznie. Naturalna wentylacja, dzięki grawitacyjnemu przepływowi powietrza, następuje przez kanał wywiewny zawierający kratkę wentylacyjną. Jest ona niezbędna w przypadku kuchenek gazowych, dlatego ich posiadacze nie powinni zasłaniać kratki wyciągowej. Niestety zmiana warunków atmosferycznych wpływa na wahania w pracy naturalnej wentylacji. Możemy wspomagać ją częstszym otwieraniem okien, czy też montażem drzwi zawierających dodatkową kratkę wentylacyjną. Jednak bardziej satysfakcjonujący efekt uzyskamy instalując dodatkowe urządzenia mechaniczne, takie jak okap lub pochłaniacz.

 

 

Okap kuchenny – jaki wybrać?

Najpopularniejszym sposobem pozbywania się niechcianych zapachów z kuchni jest montaż okapu. Urządzenie wymusza obieg powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu pożądany efekt jest niemalże natychmiastowy. Należy jednak zwrócić uwagę na właściwą instalację naszego urządzenia, aby nie kolidowało z systemem wywiewnym wentylacji grawitacyjnej. Ponadto okap możemy zamontować na dwa sposoby: jako pochłaniacz lub wyciąg. W usuwaniu nieprzyjemnych zapachów znacznie lepiej sprawdza się wyciąg. Jednak taką instalację okapu należy wcześniej zaplanować ponieważ, otwór wentylacyjny musi znajdować się w określonym miejscu. Pamiętajmy także o sprawdzeniu parametrów, wyrażonych w m3/h, określających wydajność okapu kuchennego. Powinna ona wynosić minimum sześciokrotność wielkości kuchni (wysokość x długość x szerokość). Równie istotna jest głośność urządzenia, szczególnie w przypadku otwartej kuchni. W takiej sytuacji warto zdecydować się na model emitujący dźwięki niższe niż 50dB.

 

Obraz3

Okap możemy zamontować na dwa sposoby: jako pochłaniacz lub wyciąg

 

Wentylacja to nie wszystko

Nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia lub jej kompletny brak niosą za sobą wiele negatywnych skutków dla człowieka oraz budynku, jak choćby konsekwencje zdrowotne (bóle głowy, przemęczenie, zwiększenie ryzyka alergii), powstawanie pleśni, grzybów, odklejanie się tapet ze ścian. Sprawny układ wentylacyjny z pewnością zminimalizuje możliwość pojawienia się niechcianych zjawisk. Pamiętajmy jednak, że nawet najsprawniejsza wentylacja nie wyeliminuje w stu procentach powstającej w kuchni pary wodnej. Należy, więc zadbać o funkcjonalność pozostałych elementów wyposażenia, które będą niewrażliwe na działanie wilgoci . Poza wyborem odpowiednich mebli i blatów kuchennych zadbajmy też aby podłoga, na którą się zdecydujemy, sprawdziła się w tak wymagających warunkach. Jeśli nie chcemy rezygnować z paneli postawmy na produkt w którym zastosowano płytę nośną o podwyższonej odporności na chłonięcie wilgoci Aqua Protect, np. panele laminowane z kolekcji Wineo 500 XL V4.

 

Obraz2

Nawet najsprawniejsza wentylacja nie wyeliminuje w stu procentach powstającej w kuchni pary wodnej

 

O czym warto pamiętać:

 

1Montując okap zwróć uwagę na właściwe podłączenie go do kanału wentylacyjnego

2Niesprawna wentylacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie

3Wybierając okap zwróć uwagę na wielkość kuchni






Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie