Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

Wanna czy prysznic?

wady i zalety obu rozwiązań

 

Aranżując łazienkę wiele osób zastanawia się czy zamontować w niej prysznic czy wannę. Aby rozwiązać ten dylemat przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę nasze indywidualne preferencje i potrzeby. Zanim zdecydujemy się na któreś z tych rozwiązań, warto przeanalizować korzyści i wady posiadania wanny i prysznica.

 

Obraz12

 

Komfortowa kąpiel w wannie

Wanna w łazience kojarzy nam się z relaksem i możliwością wzięcia odprężającej kąpieli po ciężkim dniu. Jest to bez wątpienia jej największa przewaga nad prysznicem. Z posiadania wanny ucieszą się też na pewno rodzice, dla których będzie ona pomocna podczas mycia pociech. Nie tylko jest to ułatwienie dla wieczornej pielęgnacji, ale także świetna okazja do zabawy w wodzie. Ciężko wyobrazić sobie mycie najmłodszych domowników pod pozbawionym wysokiego brodzika prysznicem– tu również wanna wydaje się być niezastąpiona. Może ona nam posłużyć przy szybkim, ręcznym praniu czy czyszczeniu większych przedmiotów. Ponadto, wanna świetnie wpisuje się w niektóre style aranżacyjne, zwłaszcza rustykalny. W połączeniu z odpowiednimi płytkami ceramicznymi lub panelami winylowymi wykazującymi zwiększoną odporność na działanie wilgoci, np. z kolekcji wineo 400, jesteśmy w stanie osiągnąć oczekiwany efekt tradycyjnej, wiejskiej łazienki. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że napełnianie wanny wiąże się ze zużyciem sporej ilości wody (zazwyczaj jest to 90 litrów). Przełożyć to możemy oczywiście na większe koszty oraz niekorzystny wpływ na środowisko. Inną, dość oczywistą wadą wanny jest jej wielkość – zajmuje więcej miejsca niż prysznic, dlatego przy małym metrażu może po prostu być za duża. Z wanny nie będą także zadowoleni ci, dla których problem będzie wejście do niej – osoby starsze, z problemami ze stawami czy innymi urazami.

 

Obraz1

 

Ekonomiczny i praktyczny prysznicObraz17

Trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach to właśnie prysznice zdecydowanie zyskują na popularności. Powodu można upatrywać się w zmianie trybu życia na szybszy i bardziej intensywny. Nie mamy już czasu na długie, leniwe kąpiele w wannie. Użytkowanie prysznica jest powiązane z oszczędnością wody – według obliczeń podczas minutowego prysznica zużywamy jedynie 30 litrów wody. Dodatkową korzyścią wynikająca z tego faktu są niższe rachunki. Należy też wspomnieć o tym, że prysznic uznawany jest za bardziej higieniczną formę mycia niż kąpiel w wannie.

Prysznic wydaje się być również bardziej przyjazny dla osób starszych i z problemami związanymi z układem ruchu. Kwestia kąpieli dzieci może być również rozwiązana wyborem głębszego brodzika, który będziemy mogli napełniać wodą jak wannę. Podobnie jak w jej przypadku, prysznic także jest elementem aranżacji łazienki. Zestawiony z płytkami o niebanalnym wzorze pozwoli uzyskać efekt nowoczesnego wnętrza.

Biorąc pod uwagę fakt, że łazienki w nowym budownictwie nie porażają wielkością, prysznic wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla małych pomieszczeń. Problem pojawić się może wtedy, gdy w nasza łazienka posiada liczne skosy i nieregularne kąty.

 

 

Obraz16

Podsumowując, wanna to symbol relaksu i odpoczynku, zaś prysznic znany jest ze swojej funkcjonalności. Kompromisem dla postawionego dylematu mogą okazać się parawany nawannowe lub mniej popularne wanno-kabiny.

 

Na co zwrócić uwagę:

 

1Zastanów się, ile czasu zazwyczaj poświęcasz na kąpiel i czy zależy Ci na ilości zużywanej wody?

2Określ, ile osób będzie korzystać z danej łazienki oraz jakie są ich preferencje?

3Istotne jest, w jakim stylu chcesz utrzymać swoją łazienkę.






Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie