Panele podłogowe z fugą
Nowoczesne panele podłogowe do złudzenia przypominają naturalne drewno, ponieważ doskonale odwzorowują kolor, rysunek słojów, a nawet strukturę powierzchni prawdziwych desek. To jednak nie wszystko. Wiele kolekcji paneli posiada jeszcze jeden element, który zbliża je wyglądem do klasycznych, drewnianych podłóg. Mowa o v-fudze, czyli specyficznym sposobie wykończenia krawędzi paneli.
Panele podłogowe z v-fugą mają liczne grono miłośników
Co to jest v-fuga?
Pojęcie „v-fuga” dla wielu osób może brzmieć tajemniczo. W praktyce jednak niemal każdy spotkał się z takim sposobem wykończenia boków paneli i widział je na własne oczy w sklepie czy domu znajomych, bo rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością. Czym zatem jest wspomniana fuga? To nic innego jak wyfrezowanie boków paneli, aby po ich ułożeniu pomiędzy poszczególnymi elementami pojawiła się wąska przestrzeń w kształcie litery V. Taki rowek sprawia, że nawierzchnia nie tworzy gładkiej płaszczyzny, ale jest niezwykle realistyczna i doskonale przypomina ułożony z pojedynczych klepek parkiet lub deski prosto z tartaku. Co więcej, w zależności od wybranej opcji v-fugi można uzyskać różny efekt wizualny. Jeżeli panele mają frezowane wszystkie cztery krawędzie (tzw. czterostronna v-fuga) to będą przypominać podłogę z krótkich desek. Doskonale widać to na przykładzie paneli laminowanych z kolekcji wineo 500 lub przeznaczonych do montażu na klej paneli winylowych wineo 800. Kiedy natomiast żłobienie pojawia się z dwóch stron, tylko na dłuższych bokach, to podłoga wygląda tak, jakby została ułożona z desek o dłuższym formacie.
NJeżeli panele mają frezowane wszystkie cztery krawędzie (tzw. czterostronna v-fuga) to będą przypominać podłogę z krótkich desek
Panele podłogowe z v- fugą – fakty i mity
Chociaż panele podłogowe z v-fugą mają liczne grono miłośników i niemal każdy ich posiadacz nie zamieniłby ich na tradycyjny wariant, to wciąż wielu inwestorów podchodzi to takiej opcji nieufnie. Powody zwykle są dwa – obawa o wytrzymałość paneli z frezowanymi krawędziami i wizja brudu, gromadzącego się w tych niewielkich rowkach. Tymczasem prawda jest taka, że v-fuga w żadnym stopniu nie obniża trwałości paneli ani poziomu ich wytrzymałości, a wskazana przez producenta klasa ścieralności czy użyteczności odnosi się do całego produktu. Co więcej, w przypadku niektórych propozycji, jak na przykład tych z kolekcji paneli laminowanych Rock'n'Go, frezowane krawędzie są dodatkowo lakierowane bądź specjalnie zaimpregnowane i zabezpieczone przed wilgocią. Taką nawierzchnię można więc stosować nawet w tzw. pomieszczeniach mokrych, czyli kuchni i łazience. Jeżeli chodzi o drugi potencjalny problem, czyli trudności w utrzymaniu nawierzchni w czystości to również można włożyć go między bajki. Rowków między panelami nie trzeba specjalnie szorować szczoteczką do zębów czy stosować innych skomplikowanych zabiegów, bo nie gromadzi się w nich więcej brudu niż gdzie indziej. Panele podłogowe z v-fugą wystarczy zatem zamieść, odkurzyć i umyć zwykłym mopem, aby pozbyć się kurzy czy innych zabrudzeń.
Panele podłogowe z v-fugą wystarczy zamieść, odkurzyć i umyć zwykłym mopem, aby pozbyć się kurzy czy innych zabrudzeń
Panele podłogowe z v- fugą zy bez V-fugi
Jeżeli stoisz przed dylematem, czy wybrać panele podłogowe z fugą, czy bez to zdecydowania postaw na pierwszą z opcji. Efekt wizualny będzie naprawdę spektakularny, a utrzymania tego typu podłogi w idealnym porządku – wbrew stereotypowym opiniom – wcale nie będzie wymagało od Ciebie dodatkowego wysiłku. Warto też mieć na względzie, że panele laminowane i winylowe nie są jedynymi materiałami nawierzchniowymi, w których można znaleźć v-fugę. Takie rozwiązanie zastosowano również w najnowszych biopodłogach PURLINE z kolekcji wineo 1200, dzięki czemu nawet elastyczna nawierzchnia prezentuje się niezwykle autentycznie i idealnie odwzorowuje drewniane deski. Co więcej, w przypadku tej rodziny produktów 4-stronną v-fugę posiadają podłogi w każdym z dostępnych wariantów: zarówno przeznaczone do montażu na klej czy na click, jak i w wersji Mult-Layer.
Nowe biopodłogi PURLINE z kolekcji wineo 1200 posiadają 4-stronną v-fugę