Pokój dla niemowlaka
Czy przygotowując przestrzeń dla niemowlaka powinno się zwracać uwagę na inne elementy niż podczas aranżacji zwykłego dziecięcego pokoju? Zdecydowanie tak! Z pewnością możemy zrezygnować z wielu zabawek, które takim maluszkom nie są potrzebne, jednak nie powinniśmy zapomnieć o łóżeczku czy przewijaku. Pokój dla niemowlaka powinien być urządzony tak, aby dorastał razem z dzieckiem, ale jednocześnie posiadał wyposażenie, które znacznie ułatwi rodzicom opiekę nad pociechą.
Wyposażenie ma znaczenie
Umeblowanie pokoju dla malucha warto rozpocząć od zakupu łóżeczka. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, a więc wybór tego mebla nie powinien sprawiać kłopotów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na to, czy chcemy łóżeczko z regulowanym dnem i wyjmowanymi szczebelkami, czy może ma być to kołyska, którą jednak po pewnym czasie trzeba będzie wymienić na coś większego. Choć standardowe łóżeczko dziecięce ma wymiary 120 x 60 cm, można znaleźć większe, bądź mniejsze modele. Na liście rzeczy niezbędnych do pokoju niemowlaka warto umieścić ten mebel na pierwszym miejscu z dwóch powodów. Pierwszy z nich związany jest z łatwiejszym zagospodarowaniem miejsca, które zostanie na inne meble. Druga kwestia dotyczy wyposażenia, w które należy zaopatrzyć łóżeczko. Materac, pościel, poszewki to wersja podstawowa, którą wielu rodziców rozszerza o elementy takie jak ochraniacze na szczebelki, dopasowany przewijak, zabawkowa karuzela, a nawet mały baldachim. Meble, które często stawiamy obok łóżeczka to m.in. wygodny fotel, w którym mama będzie mogła komfortowo nakarmić maluszka oraz komoda na pieluszki i śpioszki, którą można również wykorzystać jako stelaż pod wanienkę. Szczególną uwagę należy zwrócić również na oświetlenie. Przede wszystkim powinno się unikać ostrego światła, które może niepokoić dziecko. W ciągu dnia pokój powinien być oświetlony światłem słonecznym, natomiast na noc warto zaopatrzyć się w lampkę z rozproszonym światłem, która delikatnie oświetli pokój w razie potrzeby.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przygotowując pokój dla malucha szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby żaden element pokoju nie stanowił zagrożenia dla zdrowia dziecka. Bezpieczne zakupy powinno rozpocząć się od odpowiednich farb, którymi chcemy pomalować ściany. Najlepiej, jeśli będą to produkty ekologiczne, potwierdzone atestami i rekomendacjami. Podczas projektowania pokoju dla noworodka warto też od razu pomyśleć o kolejnym etapie życia dziecka, jakim jest raczkowanie, i związanymi z tym zagrożeniami. Jest to czas nie tylko ogromnej radości, ale również wzmożonej czujności, którą muszą wykazać się rodzice. Raczkujące dzieci chwytają się wszystkiego, co znajduje się w zasięgu ich rączek, dlatego przy zakupie mebli należy zwrócić uwagę, czy wybrane szafy i komody można bez problemu przymocować do ściany, a ich ostre kąty zabezpieczyć specjalnymi silikonowymi nakładkami. Ważną rolę odgrywa także wybór podłogi, którą pokryjemy dziecięcy pokoik. Dywan, choć wydaje się bezpiecznym wariantem, nieregularnie i niedokładnie czyszczony może stać się siedliskiem alergenów, roztoczy, a nawet zarodników pleśni, co stanowi nie lada zagrożenie dla zdrowia pociechy. Doskonałą i bezpieczną alternatywą jest biopodłoga marki wineo, która jest zaliczana do najbardziej ekologicznych podłóg dostępnych na rynku. Produkowana jest z surowców odnawialnych oraz mineralnych materiałów wypełniających, co sprawia, że jest niezwykle trwała, a także łatwa do utrzymania w czystości – bez problemu można zmyć z niej trudne do usunięcia ślady, takie jak markery, kredki lub długopisy. W dotyku podłoga jest ciepła i elastyczna, co sprawi, że zarówno dla dzieci, jak i rodziców czas raczkowania będzie jeszcze większą przyjemnością.
Na co zwrócić uwagę:
1kluczowymi elementami wyposażenia są łóżeczko czy przewijak – warto zainwestować w solidne modele.
2zwróćmy uwagę na rodzaj oświetlenia w pokoju niemowlaka
3wybierzmy podłogę, która zagwarantuje maluszkowi bezpieczeństwo i komfort, zwłaszcza podczas raczkowania