Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

 

Choinka Sztuczna czy prawdziwa?

czyli jaką choinkę wybrać

Choinka Boze Narodzenie

 

 

 

 

Choinka to nieodłączny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Pozostaje jednak dylemat – jakie drzewko wybrać: sztuczne czy prawdziwe. Sztuczna choinka nie gubi igieł i posłuży przez kilka lat, natomiast żywa pachnie lasem i jest bardziej ekologiczna. Aby nieco ułatwić Wam podjęcie decyzji przedstawiamy zarówno wady, jak i zalety obu rozwiązań.

 


Żywa choinka pachnie lasem i jest bardziej ekologiczna

 

 

 

 

 

Choinka sztuczna – opcja dla wygodnych

Choinki sztuczne wciąż mają wielu zwolenników. Przede wszystkim są trwałe – mogą być wykorzystywane przez kilka lat, dzięki czemu w dłuższej perspektywie okazują się tańsze niż żywe drzewka. Dodatkowo przysparzają mniej problemów: łatwo je umocować, nie gubią igieł, nie trzeba ich podlewać a po Świętach nie musimy zastanawiać się co z nimi zrobić. Sztuczne choinki mają też regularny kształt i są dostępne w wielu wariantach i opcjach kolorystycznych – mogą być nie tylko jasno lub ciemnozielone, ale też świecące, białe, niebieskie a nawet różowe, dzięki czemu bez trudu będziemy w stanie dopasować je do wystroju naszego wnętrza. Niestety sztuczne choinki mają też wady. Przede wszystkim nie pachną tak jak żywe drzewka i nawet najdroższe modele nigdy nie będą w stanie wiernie odtworzyć naturalnego koloru prawdziwej rośliny. Problemem jest też ich utylizacja, gdy np. wyblakną lub ulegną zniszczeniu. Sztuczne drzewko będzie się rozkładało kilkaset lat, a ponieważ zazwyczaj jest wykonane nie tylko z plastiku, ale też metalu tworzącego jego stelaż, nie może zostać poddane recyklingowi. Z kolei w trakcie spalania plastikowej choinki do atmosfery przedostają się trujące, niebezpieczne dla zdrowia związki. Warto też zauważyć, że podczas produkcji plastikowej choinki nie tylko powstają szkodliwe pyły i gazy, ale też zużywana jest energia elektryczna i woda, co stanowi duże obciążenie dla środowiska naturalnego.

 

Choinki kolorowe

Sztuczne choinki mają też regularny kształt i są dostępne w wielu wariantach i opcjach kolorystycznych

 

Żywa choinka to ekologiczna choinka

Żywe choinki cenione są przede wszystkim ze względu na swój piękny zapach oraz naturalny wygląd. Zakup takiego drzewka to też – wbrew pozorom – przejaw dbałości o środowisko naturalne. Zdecydowana większość żywych choinek nie pochodzi z istniejących już lasów, ale specjalnych upraw lub szkółek zakładanych np. pod liniami energetycznymi czy w innych miejscach, gdzie nie może powstać tradycyjny las z wysokimi drzewami. Takie choinki są przeznaczone typowo na ścięcie (regularnie sadzi się nowe sztuki), podczas wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, a co najważniejsze w odróżnieniu od choinek sztucznych podczas ich uprawy nie wytwarza się szkodliwych dla środowiska związków. Są też w pełni biodegradowalne – mogą zostać spalone w kominku czy piecu, wykorzystane jako kompost lub posłużyć jako materiał izolacyjny dla roślin w ogrodzie. W niektórych gminach po świętach organizowane są nawet specjalne zbiórki żywych choinek, które następnie są przerabiane na biomasę, trafiają do elektrociepłowni lub są przekazywane ogrodom zoologicznym stanowiąc pokarm dla ich mieszkańców. A jeśli szczególnie zależy nam na ochronie środowiska wybierzmy żywą choinkę w donicy, którą po zabezpieczeniu agrowłókniną możemy pozostawić w ogrodzie a na wiosnę wsadzić do ziemi.

 

Choinka Sztuczna czy prawdziwa?

 

 

Choinka w donicy

 

 

A jeśli szczególnie zależy nam na ochronie środowiska wybierzmy żywą choinkę w donicy, którą po zabezpieczeniu agrowłókniną możemy pozostawić w ogrodzie a na wiosnę wsadzić do ziemi.

 

Choć wydawać by się mogło, że prawdziwa choinka to najlepsze rozwiązanie, to jednak znajda się tacy, którzy dostrzegą jej wady. Przede wszystkim naturalna choinka w warunkach domowych po pewnym czasie zaczyna gubić igły, co jest szczególnie uciążliwe dla rodzin z malutkimi dziećmi oraz właścicieli zwierząt – takie igły trzeba regularnie sprzątać. Do tego nierzadko dochodzi problem z doborem odpowiedniego stojaka, właściwym umocowaniem choinki i regularnym jej podlewaniem.

 

Jaką choinkę wybrać?

Zarówno żywa choinka, jak i ta sztuczna, znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich zastanówmy się jakie są nasze oczekiwania. Czy bardziej zależy nam na ochronie środowiska, pięknym zapachu i stworzeniu niezwykłej atmosfery w naszym domu czy też cenimy sobie wygodę, brak igieł i oszczędność pieniędzy, jakie zapewnia sztuczne drzewko.

 

 


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie