Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 
 • Przewodnik po stylach
  Przewodnik po stylach
 • Kuchnia
  Kuchnia
 • Salon
  Salon
 • Sypialnia
  Sypialnia
 • Pokój dziecka
  Pokój dziecka
 • Taras i balkon
  Taras i balkon
 • Łazienka
  Łazienka
 • Poradnik
  Poradnik

 

 

Choinka Sztuczna czy prawdziwa?

czyli jaką choinkę wybrać

Choinka Boze Narodzenie

 

 

 

 

Choinka to nieodłączny symbol Świąt Bożego Narodzenia. Pozostaje jednak dylemat – jakie drzewko wybrać: sztuczne czy prawdziwe. Sztuczna choinka nie gubi igieł i posłuży przez kilka lat, natomiast żywa pachnie lasem i jest bardziej ekologiczna. Aby nieco ułatwić Wam podjęcie decyzji przedstawiamy zarówno wady, jak i zalety obu rozwiązań.

 


Żywa choinka pachnie lasem i jest bardziej ekologiczna

 

 

 

 

 

Choinka sztuczna – opcja dla wygodnych

Choinki sztuczne wciąż mają wielu zwolenników. Przede wszystkim są trwałe – mogą być wykorzystywane przez kilka lat, dzięki czemu w dłuższej perspektywie okazują się tańsze niż żywe drzewka. Dodatkowo przysparzają mniej problemów: łatwo je umocować, nie gubią igieł, nie trzeba ich podlewać a po Świętach nie musimy zastanawiać się co z nimi zrobić. Sztuczne choinki mają też regularny kształt i są dostępne w wielu wariantach i opcjach kolorystycznych – mogą być nie tylko jasno lub ciemnozielone, ale też świecące, białe, niebieskie a nawet różowe, dzięki czemu bez trudu będziemy w stanie dopasować je do wystroju naszego wnętrza. Niestety sztuczne choinki mają też wady. Przede wszystkim nie pachną tak jak żywe drzewka i nawet najdroższe modele nigdy nie będą w stanie wiernie odtworzyć naturalnego koloru prawdziwej rośliny. Problemem jest też ich utylizacja, gdy np. wyblakną lub ulegną zniszczeniu. Sztuczne drzewko będzie się rozkładało kilkaset lat, a ponieważ zazwyczaj jest wykonane nie tylko z plastiku, ale też metalu tworzącego jego stelaż, nie może zostać poddane recyklingowi. Z kolei w trakcie spalania plastikowej choinki do atmosfery przedostają się trujące, niebezpieczne dla zdrowia związki. Warto też zauważyć, że podczas produkcji plastikowej choinki nie tylko powstają szkodliwe pyły i gazy, ale też zużywana jest energia elektryczna i woda, co stanowi duże obciążenie dla środowiska naturalnego.

 

Choinki kolorowe

Sztuczne choinki mają też regularny kształt i są dostępne w wielu wariantach i opcjach kolorystycznych

 

Żywa choinka to ekologiczna choinka

Żywe choinki cenione są przede wszystkim ze względu na swój piękny zapach oraz naturalny wygląd. Zakup takiego drzewka to też – wbrew pozorom – przejaw dbałości o środowisko naturalne. Zdecydowana większość żywych choinek nie pochodzi z istniejących już lasów, ale specjalnych upraw lub szkółek zakładanych np. pod liniami energetycznymi czy w innych miejscach, gdzie nie może powstać tradycyjny las z wysokimi drzewami. Takie choinki są przeznaczone typowo na ścięcie (regularnie sadzi się nowe sztuki), podczas wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, a co najważniejsze w odróżnieniu od choinek sztucznych podczas ich uprawy nie wytwarza się szkodliwych dla środowiska związków. Są też w pełni biodegradowalne – mogą zostać spalone w kominku czy piecu, wykorzystane jako kompost lub posłużyć jako materiał izolacyjny dla roślin w ogrodzie. W niektórych gminach po świętach organizowane są nawet specjalne zbiórki żywych choinek, które następnie są przerabiane na biomasę, trafiają do elektrociepłowni lub są przekazywane ogrodom zoologicznym stanowiąc pokarm dla ich mieszkańców. A jeśli szczególnie zależy nam na ochronie środowiska wybierzmy żywą choinkę w donicy, którą po zabezpieczeniu agrowłókniną możemy pozostawić w ogrodzie a na wiosnę wsadzić do ziemi.

 

Choinka Sztuczna czy prawdziwa?

 

 

Choinka w donicy

 

 

A jeśli szczególnie zależy nam na ochronie środowiska wybierzmy żywą choinkę w donicy, którą po zabezpieczeniu agrowłókniną możemy pozostawić w ogrodzie a na wiosnę wsadzić do ziemi.

 

Choć wydawać by się mogło, że prawdziwa choinka to najlepsze rozwiązanie, to jednak znajda się tacy, którzy dostrzegą jej wady. Przede wszystkim naturalna choinka w warunkach domowych po pewnym czasie zaczyna gubić igły, co jest szczególnie uciążliwe dla rodzin z malutkimi dziećmi oraz właścicieli zwierząt – takie igły trzeba regularnie sprzątać. Do tego nierzadko dochodzi problem z doborem odpowiedniego stojaka, właściwym umocowaniem choinki i regularnym jej podlewaniem.

 

Jaką choinkę wybrać?

Zarówno żywa choinka, jak i ta sztuczna, znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Zanim zdecydujemy się na którąś z nich zastanówmy się jakie są nasze oczekiwania. Czy bardziej zależy nam na ochronie środowiska, pięknym zapachu i stworzeniu niezwykłej atmosfery w naszym domu czy też cenimy sobie wygodę, brak igieł i oszczędność pieniędzy, jakie zapewnia sztuczne drzewko.

 

 


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie