Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

Proste sposoby na domową biblioteczkę

 

biblioteka w domu

Każdy prawdziwy miłośnik dobrej lektury wie, że liczba książek w domu może rosnąć w zastraszającym tempie. W pewnym momencie uporządkowanie księgozbioru i stworzenie prywatnej biblioteczki staje się więc koniecznością. Jak jednak zaaranżować takie miejsce, aby jednocześnie wyeksponować zgromadzone tytuły i przygotować przyjemne miejsce do ich czytania?


 

Pokój pełen książek

Decydując się na stworzenie biblioteczki przede wszystkim trzeba się zastanowić, jak dużo przestrzeni można przeznaczyć na ten cel. Jeżeli mamy do dyspozycji cały pokój, to możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. W takiej sytuacji warto zainwestować w wytrzymałe i pojemne półki na wszystkich lub tylko wybranych ścianach pomieszczenia, najlepiej zagospodarowując całą ich płaszczyznę - od podłogi aż do sufitu.

 

 

biblioteka domowa

 

Takie rozwiązanie pozwoli na wygodne rozlokowanie ulubionych dzieł literatury, a kolorowa mozaika, którą stworzą grzbiety książek ustawionych na półkach, będzie świetnie się prezentowała i stworzy we wnętrzu niezwykły klimat. W przypadku dużej biblioteczki dobrym pomysłem jest nie tylko praktyczne rozmieszczenie ksiąg, ale również wyodrębnienie przytulnego i zacisznego kącika do czytania. Ważne jest zatem odpowiednie wytłumienie nieprzyjemnych odgłosów kroków – doraźnie poprzez ułożenie puchatego dywanu lub też długofalowo, montując na podłodze nowoczesne panele laminowane z podkładem wyciszającym.

W biblioteczce nie może oczywiście zabraknąć również sofy czy fotela, lampy podłogowej, a także małego stolika, na którym będzie można postawić kawę lub też odłożyć czytane właśnie dzieło.

 

Decydując się na stworzenie biblioteczki przede wszystkim trzeba się zastanowić, jak dużo przestrzeni można przeznaczyć na ten cel

 

Potrzeba matką wynalazku

Właściciele dużych domów to bez wątpienia szczęśliwcy, którzy mogą cieszyć się przestronną i wygodną biblioteką. W przypadku małych mieszkań znalezienie miejsca do przechowywania książek niestety jest nieco bardziej skomplikowane. Okazuje się jednak, że w dziedzinie kreowania wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych, a półki i szuflady na woluminy można wpasować w zasadzie w każdą przestrzeń.

 

domowa biblioteka

 

Najprostszy sposób to oczywiście regały na książki, witryny czy gabloty rozlokowane w różnych częściach pokoju. Nieco bardziej pomysłowy – półki lub pawlacze zamontowane pod sufitem wzdłuż wszystkich ścian w salonie czy sypialni. Dobrym miejscem na przechowywanie książek są również… schody. Wykorzystać można wolną przestrzeń pod nimi lub też postawić na oryginalne rozwiązanie w postaci szuflad ukrytych w każdym ze stopni.

Dysponując małą ilością wolnego miejsca znalezienie wielu takich małych skrytek na zgromadzone zbiory powinno okazać się strzałem w dziesiątkę. Do tego koniecznie trzeba zainwestować w wygodny fotel do czytania (nawet on może posiadać sprytne schowki!) i domowa biblioteczka w wersji minimalistycznej gotowa.

 

biblioteczka domowa

 

Najprostszy sposób to oczywiście regały na książki, witryny czy gabloty rozlokowane w różnych częściach pokoju

 

biblioteczka

 

W przypadku dużej biblioteczki dobrym pomysłem jest nie tylko praktyczne rozmieszczenie ksiąg, ale również wyodrębnienie przytulnego i zacisznego kącika do czytania 

 

1Wielkości biblioteczki dostosowana do wielkości wnętrz w mieszkaniu

2Przytulne, wyciszone miejsce do czytania

3Kreatywne schowki na książki






Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie