Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

 

Drzwi w pomieszczeniach domowych

jaki model wybrać?

 

Drzwi, podobnie jak ściany, okna czy podłogi, tworzą podstawę wystroju naszych mieszkań. Wybierając je, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i praktyczne.

 

Skandynawska prostota lub retro wytworność

W jasnych i przestronnych, inspirowanych stylem skandynawskim wnętrzach idealnie sprawdzą się drzwi z jasnego drewna lub materiału imitującego drewno (klon, buk lub jesion), proste i gładkie. W styl retro, klasyczny czy francuski dobrze wkomponują się ciężkie, okazałe drzwi z mahoniu, orzecha czy ciemnego dębu, wyposażone w zdobienia i złote lub miedziane okucia. We wnętrzach utrzymanych w przytulnym stylu rustykalnym, shabby chic lub amerykańskim pięknie będą wyglądać płycinowe drewniane drzwi pomalowane na biało.

 

Obraz2

 

Modelowanie światłem

Wybór drzwi powinniśmy uzależnić również od stopnia nasłonecznienia naszego mieszkania. Wąskie, ciemne, słabo doświetlone pomieszczenia zyskają na przestrzeni, jeśli wyposażymy je w przeszklone drzwi. Do wyboru mamy różne stopnie przeszklenia oraz przejrzystości szyb: od całkowicie przezroczystych, przez pokryte ornamentami, aż po mniej lub bardziej matowe. W dużym salonie pięknie prezentują się tzw. drzwi francuskie – podwójne z cieniutkimi szprosami. Warto zaznaczyć, że przestrzeń możemy modelować również poprzez dobór kolorystyczny poszczególnych elementów wystroju. Utrzymanie drzwi i ścian w jasnych kolorach sprawi, że wnętrza będą się wydawać bardziej przestronne. Z kolei silne kolorystyczne kontrasty mogą zawężać i pomniejszać przestrzeń.

 

Obraz3

 

Drzwi a podłogi

Generalna zasada mówi o tym, iż drzwi powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce, co podłogi. Należy również pamiętać, że miejsce styku jednego i drugiego elementu jest niezwykle newralgiczne. Dobrze zamontowane drzwi nie powinny zahaczać o podłoże, na wszelki wypadek jednak warto wybrać podłogi odporne na zarysowania, np. panele laminowane Wineo 700 o wysokiej klasie ścieralności.

 

Obraz4

 

O czym warto pamiętać:

 

1Nie wybieraj drzwi zbyt pochopnie. Zdecyduj się na konkretny model, gdy będziesz wiedzieć, w jakim stylu i kolorystyce utrzymane będą podłogi, okna, ściany i meble.

2Jeśli Twoje mieszkanie jest słabo doświetlone, wybierz drzwi wpuszczające do wnętrza światło – całkowicie lub częściowo przeszklone.


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie