Mieszkanie przyjazne alergikom
to możliwe
Każdy kto zmaga się z alergią wie, jak dokuczliwe mogą być jej objawy. Szczególnym wyzwaniem jest uczulenie na kurz, roztocza czy pyłki. W odróżnieniu np. od nietolerancji pokarmowych w tym przypadku nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z otoczenia szkodliwych dla nas związków. Szczególnego znaczenia nabiera więc przemyślana aranżacja wnętrz, która pozwoli ograniczyć obecność alergenów w naszym domu. W jaki sposób urządzić mieszkanie, aby było przyjazne alergikom?
Aby zapewnić jak największy komfort alergikowi, warto zwrócić uwagę już na samą lokalizację budynku mieszkalnego. Sąsiedztwo roślinności, która wiosną nie pyli zbyt intensywnie, czy też optymalny stopień wilgotności powietrza z pewnością poprawią jego samopoczucie i zmniejszą nieprzyjemne objawy, takie jak katar czy łzawienie oczu. Równie ważne jest systematyczne wietrzenie mieszkania oraz utrzymywanie w pomieszczeniu temperatury wynoszącej ok. 20 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia pozostaje także skład materiałów budowlanych i wykończeniowych. Produkty oznaczone europejskim certyfikatem Ecolabel oraz rekomendacją Polskiego Towarzystwa Alergologicznego pozbawione są szkodliwych związków i substancji chemicznych. Należy zatem wybierać spośród nie tylko wytrzymałych i estetycznych, ale co najważniejsze – bezpiecznych dla zdrowia materiałów.
Farba przyjazna dla zdrowia
Świetnym rozwiązaniem na pokrycie ścian w mieszkaniu alergika jest zastosowanie farb wodorozcieńczalnych. Są pozbawione toksycznych rozpuszczalników, a dodatkowo cechują się wytrzymałością, łatwą aplikacją oraz szybkim schnięciem. Dobrym rozwiązaniem są również farby zmywalne, które bezproblemowo utrzymamy w czystości. Zanim jednak pomalujemy ściany, należy zapewnić im odpowiednią gładkość. Rysy, pęknięcia, czy też mikropory znajdujące się w ich strukturze sprzyjają osadzaniu się kurzu oraz zabrudzeń. Uprzednie pokrycie ściany tynkiem gipsowym zagwarantuje idealną powierzchnię do dalszej pracy.
Przytulnie i bezpiecznie
Długie zasłony, miękkie koce, dywany, poduszki, bądź narzuty wprowadzają przytulny klimat, który dla alergików okazuje się być wyjątkowo nieprzyjaznym. Tekstylia są doskonałym środowiskiem dla rozwijania się roztoczy. Dodatkowo ułatwiają one gromadzenie się kurzu i zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z przytulnej i nastrojowej aranżacji. Wybierając pościel postawmy na tę specjalnie dedykowaną alergikom, którą łatwo uprać. W przypadku obić foteli, sof czy też kanap najlepiej postawić na te wykonane ze skóry lub winylu, gdyż są one najłatwiejsze w czyszczeniu. Zrezygnujmy z dywanów na rzecz miękkich i ciepłych w dotyku wykładzin elastycznych, które pozbawione są rozpuszczalników, chloru, czy polichlorku winylu. Przykładem mogą być biopodłogi Purline Bioboden z kolekcji wineo 1000. Stylowe dekory naturalnego drewna z pewnością dodadzą wnętrzom przytulnego charakteru. Z kolei alternatywą dla firanek i zasłon są rolety. Dostępność wielu kolorów oraz ciekawych wzorów sprawia, że pomieszczenie nabiera minimalistycznego i eleganckiego charakteru.
Meble dla alergików
Najlepiej jeśli meble wykonane są z płyty laminowanej, która pozbawiona jest charakterystycznych wgłębień zbierających zanieczyszczenia. Nie bez znaczenia pozostają także metalowe elementy, które mogą zawierać alergenną domieszkę niklu, bądź chromu. Otwarte regały oraz półki ścienne warto zastąpić komodami oraz przeszklonymi gablotami, na których w mniejszym stopniu gromadzi się kurz. Książki zbierają dużo trudnych do wyczyszczenia pyłków, dlatego najlepiej przechowywać je w zamkniętych przestrzeniach. Warto także zrezygnować z drobnych przedmiotów i bibelotów, które stają się siedliskiem alergenów. Zanim jednak wstawimy meble do mieszkania, pamiętajmy o ich dokładnym wywietrzeniu. Impregnaty pielęgnujące, którymi pokrywane są w sklepach, mogą być drażniące dla alergików.
O czym należy pamiętać:
1Zwracaj uwagę na skład wybieranych materiałów wykończeniowych i budowlanych
2Zrezygnuj z dużej ilości tekstyliów
3Zadbaj o odpowiednią wentylację i temperaturę pomieszczenia