Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

schody wnetrza mieszkan 1

Schody w domu

kłopotliwa konieczność, czy wachlarz możliwości?

 

Za wysokie, bądź za wąskie stopnie, guzy na głowie spowodowane ciągłym uderzaniem o strop, czy też niepasująca do całego wnętrza masywna konstrukcja, to tylko niektóre utrudnienia i mankamenty wynikające ze złego doboru schodów. Podpowiadamy jak odpowiednio wybrać schody do mieszkania i jakich błędów unikać.

 

Bezpieczeństwo i funkcjonalność w liczbach

Schody to jeden z wielu elementów domu, który ma nam służyć przez lata. Jednak jeśli okażą się być niefunkcjonalne, nie pozbędziemy się ich tak łatwo jak fotela, czy stołu. Dlatego też przemyślany wybór jest niezwykle istotny, gdyż popełnienie błędu może znacząco wpłynąć na komfort poruszania się, a nawet nasze bezpieczeństwo. Najważniejsze są wymiary. Przede wszystkim schody powinny być dostosowane do wielkości stopy oraz długości kroku. Ponadto każdy stopień powinien być tej samej wielkości. Optymalne wymiary stopni, które gwarantują wygodę, to 15-16 cm wysokości oraz 32-30 cm szerokości. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto wyłożyć każdy stopień materiałem o szorstkiej powierzchni, który zapobiegnie poślizgnięciu. Pamiętajmy także o zachowaniu odpowiedniej szerokości od ściany do brzegów schodów (ok. 110cm). Takie rozwiązanie zapewni nie tylko komfort, ale również miejsce do przenoszenia większych przedmiotów, jak np. meble czy inne elementy wyposażenia. Jeśli chcemy uniknąć guzów na głowie, upewnijmy się, że wysokość między stopniem a belką jest większa niż 205 cm. Bezpieczeństwo zwiększą poręcze oraz balustrada, których minimalna wysokość powinna wynosić 90 cm. W przypadku wypełnienia konstrukcji słupkami, warto pamiętać, aby odległość między nimi nie przekraczała 12 cm. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet najsprytniejszy maluch nie przeciśnie się między nimi.

 

Optymalne wymiary stopni, które gwarantują wygodę, to 15-16 cm wysokości oraz 32-30 cm szerokości 

 

schody wnetrza mieszkan 2

Oszczędność przestrzeni

Niezbyt duży metraż często wymaga od nas pomysłowość w kwestii racjonalnego gospodarowania przestrzeni. Schody wydają się

elementem masywnym, który zabierze dużo miejsca i przytłoczy pomieszczenie. Jednak różnorodność dostępnych na rynku modeli może sprawić, że ten nie zawsze pożądany element wnętrza, nabierze nowego znaczenia. Nowoczesnym rozwiązaniem są schody o konstrukcji wspornikowej, która sprawia, wrażenie wyjątkowo lekkiej. Przymocowane bezpośrednio do ściany stopnie, dają wiele możliwości aranżacji wolnego miejsca, które powstaje pod nimi. Ciekawym pomysłem jest wypełnienie takiej przestrzeni książkami. Dostawiając ulubiony fotel oraz lampkę uzyskamy własny kącik do czytania. Jeśli natomiast nasza kolekcja książek jest nieco mniejsza, obok regału możemy umieścić biurko oraz krzesło, aranżując miejsce na gabinet. Wolną przestrzeń możemy także oddzielić zasłonkami, tworząc swoim pociechom specjalne miejsce do zabawy. Z kolei w przypadku schodów policzkowych, których konstrukcja opiera się na dwóch belkach, powstałą przestrzeń możemy wykorzystać np. jako garderobę. Świetnym rozwiązaniem jest także montaż szuflad oraz szafek pod schodami, dzięki czemu uzyskamy dodatkowe miejsca do przechowywania.

 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto wyłożyć każdy stopień materiałem o szorstkiej powierzchni

 

schody wnetrza mieszkan 4

Do wyboru, do koloru

Schody mogą znajdować się w specjalnie wydzielonej klatce schodowej, ale możemy też umiejscowić je w przestrzeni otwartej. Stają się wtedy integralną częścią wnętrza, pełniąc zarówno funkcję komunikacyjną, jak i dekoracyjną. Mnogość dostępnych na rynku modeli sprawia, że schody wcale nie muszą być obowiązkowym i mało atrakcyjnym elementem, a reprezentatywną i ciekawie zaaranżowaną przestrzenią. Możliwości wyboru jest dużo: od lekkich półkowych, po komfortowe, trójbiegowe schody. Dylematu może też przysporzyć rodzaj materiału, z jakiego je wykonamy – mogą być m.in. drewniane, metalowe, szklane, żelbetonowe. Aby nasze schody były funkcjonalne, kierujmy się przede wszystkim wielkością wnętrza. W niewielkich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzą się schody spiralne. Pamiętajmy jednak, że ten model jest dosyć stromy. Jeśli więc chcemy zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech i zarazem ekonomicznie zagospodarować przestrzeń, warto zdecydować się na proste schody z jednym zbiegiem. Natomiast w sytuacji, gdy dysponujemy nieco większą przestrzenią, bardzo komfortowym rozwiązaniem będą schody dwubiegowe ze spocznikiem.

 

Liczy się każdy detal

Aranżując przestrzeń wokół schodów warto pamiętać o ich odpowiednim oświetleniu, które zapewni nam bezpieczeństwo po zmroku. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampek LED w konstrukcji stopni, które dodadzą całości dodatkowych walorów estetycznych. Bardzo dobrze sprawdzą się także przymocowane do ściany kinkiety. Warto pamiętać także o umiejscowieniu włączników światła zarówno na górze, jak i na dole. Aby schody stanowiły spójny element wnętrza, możemy dostosować je do wyglądu podłogi. Powierzchnie często użytkowane ulegają uszkodzeniom, dlatego warto wybrać nawierzchnię trwałą i odporną, jak np. panele winylowe Wineo z kolekcji wineo 800. Wytrzymała podłoga o ciekawym dekorze z pewnością sprawi, że nasze schody będą się prezentowały jeszcze efektowniej.

 

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampek LED w konstrukcji stopni

 

 

O czym należy pamiętać:

 

1Wybierając schody zwróć uwagę na ich wymiary

2Przestrzeń pod schodami warto pomysłowo zagospodarować

3Nie zapomnij o oświetleniu schodów






Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie