Sufit podwieszany
Sufit podwieszony od pewnego czasu stanowi niemal obowiązkowy element w przestrzeniach prywatnych i komercyjnych. Tego typu rozwiązanie pozwala w łatwy sposób zmniejszyć wysokość pomieszczenia, ukryć niedoskonałości powierzchni, a także zakamuflować mało estetyczne rury czy przewody instalacyjne. Do tego daje duże możliwości aranżacyjne, ponieważ można go montować w kilku wariantach i na różne sposoby uatrakcyjniać. Jaki zatem potencjał kryje w sobie podwieszany sufit?
Sufit podwieszony w bardzo wysokich pomieszczeniach
Podwieszony sufit jest specjalną konstrukcją złożoną zazwyczaj z trzech rodzajów elementów: metalowych ram, płyt kartonowo-gipsowych lub drewna, a także zaczepów. Metalowe profile przytwierdza się do ścian na wysokości kilku lub kilkunastu centymetrów poniżej sufitu właściwego, a później obudowuje je płytami, tworząc gładką i elegancką płaszczyznę. Po co przeprowadzać taki zabieg? Przez lata podwieszane sufity stosowano przede wszystkim w bardzo wysokich pomieszczeniach, na przykład w starych kamienicach, zmniejszając w ten sposób ich kubaturę i tym samym - powierzchnię do ogrzania.
Przez lata podwieszane sufity stosowano przede wszystkim w bardzo wysokich pomieszczeniach
Jakie możliwosci daje sufit podwieszony?
We współczesnych projektach tego typu rozwiązanie wybiera się głównie ze względów funkcjonalnych i dekoracyjnych. Wolna przestrzeń pomiędzy sufitem oryginalnym a obniżonym jest idealnym miejscem na dyskretne poprowadzenie rur wentylacyjnych i klimatyzacyjnych czy też przewodów elektrycznych. W płytach g-k łatwo można również zamontować ciekawe oświetlenie, jak halogeny oczkowe lub listwy LED. Te ostatnie szczególnie efektownie prezentują się w sytuacji, gdy zrezygnujemy z jednolitej płaszczyzny nad głowami i zdecydujemy się na niestandardową konstrukcję sufitu. Mowa tutaj o sufitach wielopoziomowych, przybierających postać wysepki, łuku lub też opaski, biegnącej dookoła pomieszczenia. Sufit podwieszany ledowy jest nie tylko doskonałą dekoracją wnętrza i sposobem na jego optymalne doświetlenie, ale również może pomóc w wydzieleniu stref funkcjonalnych w domu, np. oddzielając salon od kuchni.
Sufity wielopoziomowe w postai wysepki, łuku lub też opaski, biegnącej dookoła pomieszczenia
Sufity podwieszane inne niż wszystkie
Klasyczne sufity podwieszane, wykonane z płyt gipsowo-kartonowych lub drewna, mogą mieć prostą, gładką strukturę lub też przybrać formę niezwykle dekoracyjnej, wielopoziomowej płaszczyzny. Wielbiciele bardziej oryginalnych projektów mają jednak do wyboru jeszcze inny wariat tego rozwiązania, czyli sufit napinany, zwany też lustrzanym. Do jego stworzenia wykorzystuje się elastyczną tkaninę poliestrową lub folię PCV, które rozpina się na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie
i naciągnięcie. W ten sposób otrzymuje się idealnie gładką i perfekcyjnie dopasowaną płaszczyznę, bez żadnych widocznych łączeń, jak zdarza się to czasem w przypadku konstrukcji na bazie płyt g-k. Zaletą sufitu napinanego, poza łatwością montażu, wytrzymałością i funkcjonalnością, jest również bogata gama dostępnych wariantów, faktur i wzorów. W zależności od upodobań można zdecydować się na opcję błyszczącą, matową, satynową, transparentną lub też wyposażoną w niewielkie punkciki LED. Najbardziej spektakularną opcją jest jednak napinany sufit podwieszany 3D z niezwykle realistycznym nadrukiem rozgwieżdżonego nieba, koron drzew, białych obłoków lub z własną, autorską grafiką.
Spektakularną opcją jest napinany sufit podwieszany 3D z realistycznym nadrukiem rozgwieżdżonego nieba