Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

Oświetlenie salonu

 

 

Oświetlenie salonu

Salon w każdym domu pełni zwykle kilka funkcji. Jest miejscem odpoczynku i relaksu, centrum życia rodzinnego i przestrzenią reprezentacyjną, w której podejmujemy gości. Projektując oświetlenie tego typu wnętrza, trzeba wziąć zatem pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, a do tego dodać jeszcze tak ważne kryteria, jak gust domowników i stylistykę pomieszczenia. Na szczęście na rynku dostępnych jest tyle różnych modeli lamp, że bez trudu można dobrać takie produkty, które pozwolą na efektowne oświetlenie salonu i jednocześnie idealnie wpiszą się w całą aranżację wnętrza.

 

 Producenci oferują bogatą gamę oświetlenia do salonu

 

 

 

Jakie lampy wybrać?

 

Lampy wiszące do salonu, czyli oświetleniowa podstawa

Jeszcze kilkanaście lat temu dominowało przekonanie, że najlepsze światło w salonie to duży, centralnie zawieszony pod sufitem żyrandol. Chociaż dzisiaj projektanci sugerują zupełnie inne podejście do tematu i stawiają na kilka różnych źródeł światła, to jednak efektowna lampa wisząca wciąż jest niezastąpionym elementem wyposażenia większości wnętrz. Szczególnie dotyczy to niewielkich salonów, gdzie nie trzeba doświetlać olbrzymiej przestrzeni, a każdy centymetr wolnego miejsca jest na wagę złota. Na jaką zatem lampę wiszącą najlepiej się zdecydować we własnym domu? Producenci oferują naprawdę bogatą gamę oświetlenia sufitowego – od klasycznych żyrandoli w stylu pałacowym, poprzez proste lampy z materiałowym abażurem lub szklanymi kloszami, na designerskich projektach kończąc – dlatego znalezienie idealnego modelu nie powinno być trudne. W ostatnich sezonach największe tryumfy świętowały lampy wiszące do salonu w stylu loftowym, przypominające fabryczne oświetlenie, a także minimalistyczne propozycje o prostych, geometrycznych kształtach. Warto jednak pamiętać, że dobór lamp w salonie nie powinien być podyktowany tylko modą, ale przede wszystkim gustem domowników, bo żyrandol zajmujący centralne miejsce w pomieszczeniu będzie jedną z pierwszych rzeczy, na które spogląda się po wejściu do pokoju.

 

lampy do salonu

Efektowna lampa wisząca wciąż jest niezastąpionym elementem wyposażenia większości wnętrz

 

Kinkiety do salonu – idealne doświetlenie detali

Małe, ale efektowne kinkiety to drugi po żyrandolach typ lamp, które warto zastosować w domowym salonie. Ich największą siłą jest możliwość punktowego doświetlenia niektórych przestrzeni, jak na przykład kącika czytelniczego czy ściany z multimediami. Ciekawą opcją do salonu są również subtelne kinkiety obrazowe, które montuje się nad oprawionymi w ramy zdjęciami lub plakatami, nad lustrem bądź we wnękach z półkami. Pozwalają one na stosowne wyeksponowanie najbardziej dekoracyjnych elementów we wnętrzu lub też wyróżnienie ulubionych pamiątek domowników. W zależności od upodobań kinkiety mogą mieć formę reflektorków, posiadać efektowne abażury albo zachwycać prostą formą i skupiać na sobie uwagę głównie za sprawą dekoracyjnej żarówki. Wybierając ten typ oświetlenia, trzeba jednak pamiętać, by znaleźć modele pod kątem stylistycznym spójne z centralną, wiszącą lampą, dzięki czemu uniknie się aranżacyjnego chaosu.

 

KinkietKinkiet podwojnyKinkiet VintageKinkiet pojedynczy

 

Małe, ale efektowne kinkiety to drugi po żyrandolach typ lamp, które warto zastosować w domowym salonie

 

Lampy stojące do salonu – gdy potrzebne jest dodatkowe wsparcie

Lampa wisząca i kilka optymalnie rozmieszczonych kinkietów mogą stanowić kompletny system oświetlenia salonu, jednak w przypadku większych pomieszczeń warto rozważyć dodanie do niego jeszcze jednego lub dwóch elementów w postaci lamp stojących. Mogą to być wysokie lampy podłogowe, ustawione w rogu pokoju, tuż przy sofie lub wygodnym fotelu, bądź też mniejsze lampki stołowe, które świetnie prezentują się na komodzie, niewielkiej półce lub stylowej konsolce. Dobrze dopasowane do pomieszczenia lampy stojące pozwolą na stworzenie kameralnej atmosfery, a w dzień – nawet bez zapalania - będą stanowiły fantastyczną ozdobę wnętrza. Szczególnie gdy wybierze się designerski model, jak lampy w stylu fotograficznym, wykonane z kutego metalu lub też z pochodzącego z recyklingu drewna.

 

 Lampa stojąca do salonu

Dobrze dopasowane do pomieszczenia lampy stojące pozwolą na stworzenie kameralnej atmosfery

 

Lampy do salonu dla wymagających

Praktyczne i efektowne oświetlenie salonu to wyzwanie, które stoi przed każdym właścicielem domu lub mieszkania. Co jednak zrobić w przypadku, gdy najbardziej cenicie sobie nowoczesny minimalizm i nie chcecie w ramach jednej przestrzeni łączyć ze sobą klasycznych lamp wiszących, kinkietów i lamp stojących? Dla tak wymagających odbiorców projektanci polecają niezwykle praktyczne systemy oświetlenia szynowego, oparte na metalowych prowadnicach montowanych na- lub podtynkowo, do których mocuje się różnego rodzaju oprawy świetlne. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość poprowadzenia go jednym ciągiem na suficie i na ścianach, dzięki czemu nie ma konieczności montowania w pomieszczeniu wielu różnych lamp, a do tego całością można wygodnie sterować z jednego miejsca. Mówiąc krótko – system szynowy to funkcjonalność, wygoda i minimalistyczna elegancja w jednym.


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie