Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

Salon z kominkiem

wymarzone miejsce na zimowe wieczory

 

Kominek wywołuje mnóstwo pozytywnych skojarzeń związanych z domową, przytulną atmosferą oraz rodzinnym ciepłem. Często też jest uważany za niezbędny element idealnego salonu, stanowiąc nie tylko jego efektowną ozdobę, ale też źródło ciepła w chłodne dni. Możliwości jego aranżacji są nieograniczone.

 

Obraz4

 

Przytulne i stylowe wnętrze

Pokoje gościnne z kominkiem otwartym dają możliwośćbezpośredniego zbliżenia się do paleniska i przyjemnego ogrzania dłoni. Urzekają swoim wyglądem, wprowadzając czarujący klimat. Domownicy mogą wsłuchiwać się w dźwięk trzasku drewna, który kojarzy się z naturą. Jednak ciepło wytwarzane przez ten rodzaj urządzeń to zaledwie 10-20% energii powstającej podczas procesu spalania. Nie mamy także kontroli nad szybkością spalania się drewna, przez co ciepło w dużej mierze ulatuje wraz z dymem. Taki kominek sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach lub w sytuacji, gdy będziemy z niego korzystać jedynie okazjonalnie, a nie traktować jako podstawowe źródło ciepła. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić poprawność montażu, ponieważ niewielki błąd może spowodować przedostawanie się dymu do wnętrza.

 

Ekonomiczne ciepło

Jeśli zależy nam, aby kominek poza walorami estetycznymi spełniał także funkcję praktyczną, zdecydujmy się na modele zamknięte. W zależności od wybranego wkładu mogą one ogrzać wybrane pomieszczenie (wkład zwykły kominkowy), cały dom (z systemem DPG), a nawet wodę użytkową (z płaszczem wodnym). Żeliwne lub stalowe palenisko, zabezpieczone żaroodpornymi drzwiczkami, gwarantuje przepływ 80% wytworzonego ciepła do pomieszczenia. Dodatkowo możemy regulować dopływ powietrza, kontrolując tym samym proces spalania. Prawidłowy montaż zapewnia bezpieczeństwo, dzięki czemu ogień może tlić się nawet całą noc.

 

Efektowna ozdoba salonu

Kominek może stanowić niezwykle uniwersalny element wystroju, gdyż świetnie komponuje się zarówno z wnętrzami utrzymanymi w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Pamiętajmy jednak, że jego umiejscowienie należy zaplanować już na etapie projektowania. Wybrana lokalizacja będzie bowiem zależna od rozmieszczenia przewodów kominowych i w dużej mierze będzie determinować funkcję urządzenia. Popularnym rozwiązaniem jest ustawienie wokół kominka sofy, foteli oraz stolika kawowego. Takie rozmieszczenie mebli sprawia, że kominek staje się punktem reprezentacyjnym salonu. Możemy również zaaranżować strefę wypoczynkową poprzez umieszczenie go w narożniku, nadając pomieszczeniu szczególnie przytulnego charakteru. Zwróćmy jednak uwagę na odległość mebliod paleniska – nie powinna być ona mniejsza niż półtora metra. Jeśli jednak lubimy bliskość ognia, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Świetnym rozwiązaniem będzie wykładzina elastyczna np. PurlineBioboden z kolekcji Wineo 1000, która jest miękka i ciepła w dotyku, dzięki czemu siedzenie na podłodze nie będzie sprawiać dyskomfortu.

 

Obraz6

 

Bogactwo aranżacji

Formę oraz wygląd kominka warto skomponować ze stylem w jakim zostało urządzone wnętrze. Zapewni to harmonijność całej aranżacji. Nie zapominajmy również o dostosowaniu jego rozmiaru do wielkości pomieszczenia, aby nie było ono zbyt przytłoczone. Jeśli dysponujemy niewielkim metrażem, warto nad kominkiem zawiesić lustro w ozdobnej ramie, które nada szyku oraz optycznie powiększy pokój. Drewniana obudowa świetnie podkreśli nastrojowość oraz naturalność – charakterystyczne np. dla stylu skandynawskiego. Z kolei cegła wpisze się w przestrzenie rustykalne. Kamienie typu granit lub marmur idealnie komponują się z nowoczesną stylizacją. Odważnym rozwiązaniem dla industrialnych wnętrz jest ocynkowana blacha, bądź metal. Drewno na opał oraz narzędzia do czyszczenia warto wyeksponować, traktując je jako element dekoracyjny. Wolne miejsce znajdujące się na obudowie kominka, możemy zagospodarować poprzez ustawienie na nim świec, czy też ramek ze zdjęciami. Dzięki temu salon będzie jeszcze bardziej urokliwy i klimatyczny.

Obraz5

 

O czym należy pamiętać:

 

1otwarte kominki spełniają przede wszystkim funkcję dekoracyjną, a zamknięte grzewczą

2należy dokładnie zabezpieczyć przestrzeń wokół kominka

3dopasuj charakter kominka do całej stylizacji

 


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie