Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

 

Wnętrza mieszkań, ładne mieszkanie

 

 

Stół w salonie

W nowoczesnych domach i mieszkaniach kuchnie są zwykle otwarte na salon. W takich przestrzeniach szczególnego znaczenia nabiera stół, który nie tylko staje się swoistym „łącznikiem” pomiędzy obiema strefami, ale też pełni różnorodne funkcje, stając się miejscem spożywania posiłków, podejmowania gości, a niekiedy nawet pracy czy rozrywki, np. podczas gry w popularne ostatnio planszówki. Ważne więc, by był to mebel nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę wybierając stół do salonu.

 

Duży drewniany stół w salonie

 

Stół pełni w salonie różnorodne funkcje, stając się miejscem spożywania posiłków, podejmowania gości, a niekiedy nawet pracy czy rozrywki

 

Funkcjonalność to podstawa

Znalezienie idealnego stołu do salonu może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, które różnią się od siebie materiałem z jakiego zostały wykonane, wielkością czy kolorem. Niezależnie od tego jaką stylistykę preferujemy, przed zakupem konkretnego modelu powinniśmy przede wszystkim zastanowić się jakiego mebla potrzebujemy. Określenie naszych wymagań względem funkcjonalności stołu, czyli ustalenie do czego przede wszystkim ma służyć, ile osób ma przy nim zasiadać, jak duży powinien być i czy w związku z tym dobrze, aby się rozkładał, to pierwszy krok do udanego zakupu. Na tym etapie warto pamiętać o zachowaniu minimum 60 cm odstępu pomiędzy bokami stołu a ścianą czy szafkami. Pozwoli to na swobodne zajmowanie miejsc, bez konieczności przeciskania się, a dodatkowo zmniejszymy ryzyko porysowania krzesłem znajdujących się w pobliżu ścian czy mebli. Nie możemy też zapominać, że na jedną osobę powinien przypadać blat o wymiarach min. 60 x 40 cm. Taka powierzchnia umożliwi swobodne spożywanie posiłków oraz ustawienie zastawy. Dopiero na tej podstawie możemy określić rozmiar idealnego dla nas stołu, który pomieści oczekiwaną liczbę osób a jednocześnie będzie dostosowany do wielkości pomieszczenia. Posiadanie tych informacji istotnie wpłynie też na wybór kształtu mebla. Może się również okazać, że zamiast dużego stołu jadalnianego w naszym mieszkaniu lepiej sprawdzi się niewielki stolik kawowy uzupełniony jedynie praktycznym, rozkładanym stołem, który w razie potrzeby pomieści wszystkich gości, a na co dzień nie będzie niepotrzebnie zabierał miejsca w salonie.

 

Stół w salonie

Wielkość stołu w salonie zależy od tego do czego ma służyć oraz ile osób ma przy nim zasiadać

 

Elegancja i trwałość

Jeśli określiliśmy już wielkość i kształt stołu, możemy zastanowić się nad wyborem materiału, z jakiego będzie wykonany. Pamiętajmy, aby harmonijnie współgrał ze stylistyką wnętrza, stanowiąc jego dopełnienie. Nie bez znaczenia pozostaje też łatwość utrzymania mebla w czystości oraz jego trwałość – chcemy przecież, aby posłużył nam przez dłuższy czas. Dla przykładu stoły szklane, choć bardzo popularne i efektowne, nie są najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Nie tylko widać na nich wszystkie ślady dziecięcych rączek, ale też są zimne w dotyku a ich rogi i brzegi łatwo mogą ulec ukruszeniu, stanowiąc zagrożenie dla najmłodszych domowników. Bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem są natomiast stoły z blatami wykonanymi z litego drewna – są solidniejsze niż te z popularnej sklejki, a przy tym bardzo eleganckie i ponadczasowe. Decydując się na taki mebel mamy pewność, że posłuży nam przez wiele lat, stanowiąc jednocześnie ozdobę wnętrza. Jeśli chodzi o nogi stołu, to najbardziej praktyczne będą te wykonane z metalu. Takie modele są nie tylko modne, bo świetnie wpisują się w popularny styl skandynawski czy minimalistyczny, ale też wykazują wyjątkową odporność na zarysowania, uderzenia czy zabrudzenia. Zwróćmy też uwagę, by nogi nie rysowały podłogi – dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie ich specjalnymi nakładkami, np. wykonanymi z filcu. Wybór koloru stołu to już kwestia naszych indywidualnych upodobań oraz efektu aranżacyjnego, który chcemy osiągnąć.

 

Mały stół w salonie

Wybór koloru stołu do salonu to kwestia upodobań oraz efektu aranżacyjnego, który chcemy osiągnąć

 

O czym należy pamiętać:

1Wielkość mebla dostosujmy do liczby domowników i metrażu salonu

2Materiał z jakiego wykonany jest stół ma istotny wpływ na jego trwałość i funkcjonalność

2Zabezpieczmy nogi stołu podkładkami, które zapobiegną porysowaniu podłogi


Jeżeli zainteresował Cię artykuł i chcesz go ocenić, lub masz pytania, skontaktuj się z nami.

Zadaj pytanie