Styl loftowy
Styl loftowy to od kilku sezonów jeden z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz. I to – wbrew swojej genezie - nie tylko apartamentów, które powstały w starych budynkach fabrycznych i przemysłowych, ale także małych mieszkań, nowych domów jednorodzinnych, czy niewielkich szeregówek. Jak zatem urządzić wnętrze, by stworzyć w nim loftowy klimat?
Styl loftowy to od kilku sezonów jeden z najpopularniejszych sposobów na aranżację wnętrz
Mieszkanie loftowe – czym się charakteryzuje?
Klasyczne wnętrze loftowe, spotykane na przykład w nowojorskich dzielnicach poprzemysłowych, opisać można w dość prosty sposób – jako otwartą przestrzeń o surowym charakterze, pozbawioną nadmiaru mebli i ocieplających klimat dodatków. Zamiast pastelowych ścian mamy tutaj beton i surową cegłę, okna nie są ozdobione firanami ani grubymi zasłonami, ale pozostają całkowicie odsłonięte lub wyposażone w żaluzje, a drewniana podłoga rustykalna widoczna jest w pełnej krasie, bez przykrywania jej dywanem. Wszystkie elementy wyposażenia mają natomiast swoją historię. W tradycyjnym mieszkaniu w stylu loftowym nie spotkamy więc mebli z popularnych sieciówek, ale odrestaurowane komody i łóżka, wyszukane na pchlim targu fotele i krzesła, czy też lampy, skrzynie i inne dodatki, wykonane przez lokalnych rzemieślników bądź niszowych artystów.
Klasyczne wnętrze loftowe to otwarta przestrzeń o surowym charakterze
Na ogólny klimat wnętrza wpływ mają także wyraźnie widoczne instalacje, jak na przykład rury czy przewody wentylacyjne, które w zestawieniu z resztą wyposażenia prezentują się naprawdę stylow i dekoracyjnie.
Wnętrza w stylu loftowym – jak je urządzić?
Styl loftowy narodził się w poprzemysłowych rejonach amerykańskich miast w połowie XX wieku, jednak kilka dekad później wciąż jest modny i stanowi niewyczerpaną skarbnicę inspiracji. Co istotne, dzięki nowoczesnym, stylizowanym materiałom wykończeniowym oraz szerokiej ofercie producentów mebli i dodatków, podobny klimat można stworzyć nawet w zwykłym mieszkaniu i domu jednorodzinnym. Pierwszym krokiem jest stworzenie otwartej przestrzeni, czyli pozbycie się wszystkich niepotrzebnych ścianek działowych. Idealną sytuacją jest apartament typu studio, gdzie różne strefy funkcjonalne wydzielone są w ramach jednego, dużego pomieszczenia, jednak nawet połączenie kuchni z jadalną i salonem będzie dobrym rozwiązaniem. Kolejny etap to wybór odpowiednich materiałów do wykończenia ścian i podłogi. W przypadku tych pierwszych może to być mikrocement, beton strukturalny lub płyty o optyce betonu, a także czerwona cegła lub drewniane lamele.
Podłoga w stylu loftowym
Jeżeli chodzi o to, co znajdzie się pod stopami, to idealnym rozwiązaniem będą funkcjonalne panele podłogowe w stylu loftowym. Dekory, inspirowane klimatem wielkomiejskich, pofabrycznych przestrzeni, znaleźć można m.in. w kolekcji wineo 600 wood XL. Panele podłogowe pasujące do stylu loftowego, o wydłużonym formacie i optyce drewna (ciemnego i głębokiego jak #MoscowLoft, szarego dla dekoru #BerlinLoft lub lekkiego i delikatnego w przypadku #BarcelonaLoft) mogą stworzyć doskonałą podstawę aranżacji.
Reszta to już kwestia odpowiednio dobranych mebli, najlepiej również z rustykalnego drewna lub połączenia szkła i metalu, a także oryginalnych dodatków. W takiej stylistyce świetnie sprawdzą się na przykład lampy z metalu, pokrytego rdzawym nalotem, stoliki ze starych szpul na kable, czy kanapy z palet.